• BTC se tranzacționează azi la 114.814 $.
  • Bitcoin are o creștere de 2,60% în ultimele 24 de ore.
  • ETH are o creștere de 8,32% în ultimele 24 de ore, până la 4.144 $.
  • XRP se tranzacționează azi la 2,55 $, +7,15% în 24 de ore.
  • Bitcoin pierde în câteva ore 380 de mld. $ în valoare de piață.
  • Ethereum pierde peste 1.000 $ per token în același interval de timp.
  • Altcoinurile scad și cu peste 80% în același interval de timp.
  • În martie 2023, BTC era cotat sub 20.000 $.
  • După prăbușirea din 2020, Bitcoin crește de peste 10X în 2023.

Bitcoin pierde în câteva ore 380 de mld. $ în valoare de piață. Cam cât PIB-ul României in 2024. Sau mai mult decât valoarea de piață a tuturor companiilor din lume, cu excepția a 25 de companii. Ethereum pierde peste 1.000 $ per token în același interval de timp. Iar altcoinurile scad și cu peste 80%. Prima candelă de 20.000 de dolari pentru Bitcoin într-o zi, dar nu în sus. Și când te gândești ca în martie 2023 BTC era cotat sub 20.000 $. Circa 20 de mld. de dolari lichidați din piață, de 17 ori mai mult decât crush-ul covid sau de 13 ori mai mare decât scăderea dupa prăbușirea FTX. Ce arată istoria? După prăbușirea din 2020, Bitcoin crește de peste 10X în următorul an. Iar după colapsul FTX din 2022, piața revine la noi maxime în mai puțin de doi ani.

Ce spune Ștefan Stoean, cripto trader, pentru Aleph Business?

„Dacă analizăm contextul din care au fost provocate aceste prăbușiri, clar este diferit de fiecare dată contextul, dar așteptările de cele mai multe ori sunt oarecum similare. Pentru că dacă ne uităm cu atenție ceea ce s-a întâmplat pe această prăbușire, care în mod normal, mie îmi place să spun așa, a fost făcută puțin din pix, pentru că în momentul în care, dacă ne-am raporta puțin la ceea ce s-a petrecut cu FTX-ul, prețurile s-au prăbușit, dar au rămas într-o zonă de minime. De data aceasta, prețurile doar s-au prăbușit într-un timp foarte scurt pentru a lichida acele longuri care erau deschise. Și probabil deja ați și remarcat că am avut niște lichidări record. Și acum îmi aduc aminte de una dintre intervențiile pe care am avut-o la voi acum câteva săptămâni și discutam despre lichidări record de două miliarde. Uite că acum am bătut toate recordurile și discutăm de douăzeci de miliarde. Iar după acea prăbușire, prețul în circa zece-cincisprezece minute, a recuperat o mare parte din, din acea cădere. Deci, din punctul meu de vedere, nu este o mișcare care să mă ducă cu gândul la o nouă continuare a acestui impuls descendent, ci din contră. În momentul de față revenim la ideea de octombrie sau October, cum mai este el numit în spațiul de investiții, și să ne așteptăm la reveniri, pentru că oricum, motivul care a provocat aceste căderi și acel tweet al lui Donald Trump se pare că ieri deja s-a ajuns într-un punct în care s-au împăcat și nu mai e nicio problemă cu China.”

Când vine altcoin season-ul?

„Acum s-ar putea să primim și noi un răspuns la o mare întrebare, gen vom mai avea un altcoin season? Pentru că inclusiv eu și mulți alți investitori din piață ne întrebam de ce nu a venit până acum. Totuși, în unele contexte, am avut o situație în care ne-am fi putut aștepta la un potențial altcoin season și de fiecare dată am avut doar niște tentative de altcoin season. Dar acum, trăgând o concluzie după ziua de vineri și văzând cum spuneam acele lichidări record de peste douăzeci de miliarde, începem să ne gândim poate altcoin season nu putea să vină datorită faptului că erau aceste longuri și atât de multe persoane care au speculat sfera de investiții prin intermediul levierului și ei, de fapt să fi fost o piedică în ascensiunea pieței. Tocmai de aceea, cu adevărat cred că ne vom convinge în zilele următoare, în funcție de ce alte știri vom mai avea în piață. Pentru că acum nu știm dacă, bineînțeles, domnul și scumpul nostru Trump se va liniști din a posta pe Twitter sau, desigur, va veni cu niște postări care să fie la modul pozitiv. Poate ne vom, poate, vom descoperi și niște creșteri mai interesante decât am fost obișnuiți până în momentul de față, pentru că acum trebuie să vedem să primim și noi răspunsuri. Dacă au dispărut acele longuri care țineau poate piața pe loc, se poate urca așa cum am făcut-o și în anii trecuți?”

Titlurile zilei

Averile miliardarilor cresc accelerat
CE URMEAZĂ PE BVB?
Memecoins exploatează tragedia lui Charlie Kirk
Aurul scade cu 0,5% la 3.671 dolari pe uncie
DRUID AI OBȚINE 32 MIL. DOLARI FINANȚARE