- FIHR se alătură unui proces european împotriva Booking pentru recuperarea comisioanelor colectate nelegal, potrivit unui comunicat.
- Booking.com impune comisioane mari și limitează libertatea hotelurilor de a oferi prețuri mai bune.
- Procesul este susținut de asociații hoteliere din 26 de țări și oferă hotelurilor șansa de a obține despăgubiri importante.
Federația Industriei Hoteliere din România se alătură unui proces european împotriva Booking și cere compensații pentru practicile anticoncurențiale legate de clauza „parity clause”, declarată ilegală de Curtea Europeană de Justiție, conform unui comunicat.
Advertisment
FIHR invită hotelurile românești să se înscrie până pe 15 iulie 2025 pentru a recupera o parte din comisioanele plătite între 2004 și 2024.
Ce spune Simona Constantinescu, președintele FIHR?
„Aceasta este o ocazie unică pentru hotelurile românești de a se alătura unei mișcări europene pentru o piață digitală echitabilă și transparentă. Ca membri HOTREC, sustinem acest demers și încurajăm hotelurile din România să ne contacteze pentru a se înscrie în procesul comun al furnizorilor de cazare europeni împotriva Booking.com. Este momentul să acționăm cu unitate și determinare. FIHR va acorda suport oricărui jucător din industria locală a ospitalității care are nevoie de consultanță pentru a se înscrie în acest demers”, spune ea.