• Orice produs care intră în SUA are o taxă de 10%.
  • Trump: Îmi rezerv dreptul de a crește taxa de bază.
  • Tariful universal de 10% intră în vigoare în 5 aprilie.
  • UK, Brazilia, Australia, Turcia, Arabia Saudită, EAU au taxe de 10%.
  • Trump: Taxăm cam jumătate din cât ne-au taxat și ei pe noi.
  • Trump: Tarifele nu sunt în totalitate reciproce.
  • Din 9 aprilie, tarifele de peste 10% intră-n vigoare.
  • UE are un tarif de 20%.
  • Vietnam are un tarif de 46%.
  • Japonia are un tarif de 24%.
  • Trump impune un tarif total de 54% pentru China, din 9 aprilie.
  • Mexicului și Canadei nu li se vor adăuga taxe adiționale.
  • Taxele pentru sectorul auto de 25% intră-n vigoare în 3 aprilie.
  • Trump: E declarația de independență economică a SUA.
  • Ursula von der Leyen: Europa e pregătită să răspundă.
  • UE pregătește măsuri împotriva tarifelor impuse de SUA.
  • Mexic nu are în plan să impună tarife de retorsiune Statelor Unite.
  • China cere anularea imediată a tarifelor anunțate de Trump.
  • China spune că va lua contramăsuri dacă tarfiele nu-s anulate.
  • China: Ne vom proteja propriile drepturi și interese.
  • Contractele futures ale celor 3 indici americani scad după anunț.
  • S&P 500 scade cu 2,65%, Dow Jones pierde 1,9%, iar Nasdaq pierde 3,2%.

Tax, baby, tax! Orice produs care intră în SUA e taxat cu cel puțin 10 procente. Asta e una dintre concluziile conferinței lui Trump de la Casa Albă, în care anunță tarife specifice pentru 180 de țări și teritorii.

Trump își rezervă dreptul de a crește această rată de referință „în cazul în care capacitatea de producție și producția din SUA continuă să se înrăutățească”. Tarifele nu sunt în totalitate reciproce, taxăm cam jumătate din cât ne-au taxat și ei pe noi, spune președintele SUA.

Printre țările afectate de tariful de 10% se numără UK, Singapore, Brazilia, Australia, Turcia, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite sau Argentina. Tariful universal de 10% intră în vigoare în 5 aprilie. Dar nu toți scapă chiar așa de “ieftin”. Aproximativ 60 de țări sunt afectate de tarife peste cel universal de 10 procente.

Titlurile zilei

Averile miliardarilor cresc accelerat
CE URMEAZĂ PE BVB?
Memecoins exploatează tragedia lui Charlie Kirk
Aurul scade cu 0,5% la 3.671 dolari pe uncie
DRUID AI OBȚINE 32 MIL. DOLARI FINANȚARE

Din 9 aprilie, produsele importate din UE au 20% tarife, cele din China au 54%, Vietnam 46%, Taiwan 32% sau Japonia, 24 de procente. E declarația de independență economică a SUA, spune președintele.

Produselor importate din Mexic și Canada nu li se vor adăuga o taxă adițională de 10%. Cele 2 țări nu sunt menționate în aceste noi anunțuri tarifare. Pentru ele, folosim cadrul stabilit în ordinele executive anterioare, spune Casa Albă.

Nici industria auto nu scapă. Tarifele de 25% pentru toate automobilele fabricate în afara SUA intră în vigoare de astăzi, 3 aprilie, mai spune președintele Trump. În viitor, sper să spunem că aceasta a fost una dintre cele mai importante zile din istoria noastră, concluzionează Trump.

Ce spune Radu Puiu, analist financiar la XTB România, pentru Aleph Business?

Piețele financiare scad după anunțul lui Trump. Indicii din Asia scad la debutul ședinței de azi, contractele futures pentru cei 3 indici principali din SUA aduc scăderi de până la 3,2%. E investitorul sensibil la tarife și cât de mare ar putea fi impactul acestora în situațiile financiare ale companiilor și în cotațiile lor de pe bursă? Atinge S&P 500 noi minime aferente lui 2025?

„Trebuie să ținem cont de faptul că, tot acest anunț era așteptat cu sufletul la gură de toți actorii de pe piețele de capital. Iar faptul că, abordarea administrației Trump a fost una mai agresivă decât se prognoza, a reprezentat o lovitură și mai mare pentru piețe. Întrucât, din punctul meu de vedere, cred că se aștepta să aibă loc o abordare ceva mai temperată, aș spune eu. Și, mai degrabă, care să indice o intenție de negociere și de ajungere la un numitor comun privind o situație, să zic, bilateral avantajoasă.

Însă, în prima fază, acest anunț, acest act, este unul destul de agresiv, având în vedere faptul că, în modul în care au fost stabilite aceste taxe vamale, se au în calcul, conform spuselor administrației Trump, foarte multe aspecte intangibile, am putea spune, care sunt greu de cuantificat în cât de mult influențează comerțul global și cât de mult afectează, să spunem, importurile, de fapt, exporturile SUA. Și, au fost incluse lucruri precum valorile TVA, precum, anumite subvenții din partea Statelor pentru anumite companii, controlul cursului valutar în anumite state.

Prin urmare, sunt foarte multe semne de întrebare privind, să zic, veridicitatea acestor valori. Problema majoră este faptul că, o pondere foarte mare din comerțul global, în momentul de față, este reprezentată de bunurile intermediare, iar faptul că sunt impuse din ce în ce mai multe taxe vamale, nu face decât să se adune costului final pentru consumator. Iar, în final, consumatorul, omul de rând, va fi cel care va suporta toate aceste costuri. Iar acest lucru va duce, ulterior, la o creștere a costului de trai, lucru care, automat, este așteptat să pună presiune asupra economiei. De asta, vedem o reacție atât de, să zic, abruptă, pe piețele de capital”, spune Puiu.

Ce părere ai despre ce spune secretarul Trezoreriei SUA, care zice că piața a atins un maxim în ziua cu Deep Seek, deci scăderile de acum sunt o problemă a celor 7 magnifici, nu a programului Make America Great Again? Pune Bessent paie pe foc?

„Cred că este o intenție din partea administrației Trump de a, să zic, lua din atenția care este acordată întregii măsuri pe planul tarifelor, pentru că problema mare este că este un scenariu cu care nu s-a mai confruntat, până acum, comerțul global. Iar, din acest punct de vedere, semnele de întrebare care se ridică din această discuție sunt foarte multe și foarte mari, pentru că nu este clar cât de mult va fi influențată economia și care vor fi efectele. Iar, din acest punct de vedere, se încearcă o temperare, să zic, a temerilor de pe piață, din punctul meu de vedere.

Ca să ne facem o idee despre ce a însemnat primul val de taxe vamale din prima administrație Trump, atunci, taxele vamale au fost impuse asupra unor bunuri în valoare totală de puțin peste 400 de miliarde de dolari, ceea ce presupune mult mai puține bunuri decât în momentul de față, și ca efect a fost o scădere a venitului real al gospodărilor din SUA, de 1,4 miliarde de dolari pe lună. Prin urmare, costurile totale resimțite de către gospodările din SUA au fost mai ridicate cu 1,4 miliarde de dolari în fiecare lună, decât înainte de impunerea taxelor vamale. Prin urmare, vedem că nivelul de trai al consumatorului, lucrul pe care a marjat foarte mult administrația Trump, nu este neapărat principalul beneficiar din această situație, ci mai degrabă este principalul, să zic, plătitor al taxelor vamale”, adaugă el.

Dan Ives, Managing Director la Wedbush, spune că ar caracteriza această listă de tarife drept „mai rău decât scenariul cel mai rău caz” pe care-l estima Wall Street-ul. Cel mai mare accent e pus pe tarifele asupra Chinei si Taiwanului și modul în care acest lucru afectează lanțul de aprovizionare și cererea. Împărtășești aceeași opinie? A ieșit mai rău decât se aștepta piața?

„Cred că da, pentru că, tocmai, din punctul meu de vedere, piața încerca să minimizeze acest act și mai degrabă să considere că este o încercare de a forța mâna celorlalte state pentru a negocia și a ajunge la un numitor comun. Însă, pare că, cel puțin măsurile legate de Taiwan și de China, îmi par să fie și o mișcare strategică, am putea spune, pentru că SUA sunt foarte preocupate ca China să nu o detroneze, în ceea ce privește hegemonia economică, iar, având în vedere modul în care a evoluat situația în ultimii ani, acest drum, am putea spune, îmi părea destul de decent. Iar toată această situație nu face altceva decât să readucă o parte din industria importantă, precum semiconductorii și precum partea tehnologică, în interiorul SUA, ceea ce ar reprezenta, să zic, o mișcare strategică. Însă, problema este că, toată această mișcare va reprezenta un cost pentru întreaga economie și va crea foarte multe dezechilibre în ceea ce privește lanțurile comerciale. Iar efectele sunt, încă, sub semnul întrebării pentru că este, să zic, un scenariu nou și o nouă realitate care ne dă noi bătăi de cap, am putea spune”, spune analistul.