• Sistemul bancar din România deține active de 176 mld. euro și depășește cu 75 mld. euro sistemul bancar din Bulgaria, scrie ZF.
  • Bulgaria se pregătește să adopte euro din 2026, ceea ce va aduce stabilitate economică și integrare europeană, dar ridică întrebări despre impactul asupra dobânzilor.
  • În top 10 bănci mari, doar UniCredit rămâne în ambele țări în 2025, în timp ce OTP Bank este preluată de Banca Transilvania în România.

Sistemul bancar din România deține active de 176 mld. euro, cu circa 75 mld. euro mai mult decât Bulgaria, conform ZF.

Banca Transilvania, liderul românesc, are active duble față de cea mai mare bancă bulgară, United Bulgarian Bank, și mai mari decât CEC Bank, a treia bancă din România.

Sistemul bancar românesc depășește semnificativ pe cel bulgar, în contextul adoptării euro de Bulgaria

Bulgaria se pregătește să adopte moneda euro de la 1 ianuarie 2026, ceea ce aduce stabilitate economică și integrare europeană, dar ridică întrebări cu privirre șa impactul asupra dobânzilor, mai ales că majoritatea băncilor bulgare au capital străin.

Titlurile zilei

Averile miliardarilor cresc accelerat
CE URMEAZĂ PE BVB?
Memecoins exploatează tragedia lui Charlie Kirk
Aurul scade cu 0,5% la 3.671 dolari pe uncie
DRUID AI OBȚINE 32 MIL. DOLARI FINANȚARE

În top 10 bănci mari, doar UniCredit rămâne prezentă în ambele țări în 2025, după ce OTP Bank este preluată de Banca Transilvania în România. Alte bănci prezente pe piața românească, precum ProCredit Bank și TBI, nu se află în top 10 din România și ocupă pozițiile 20 și 21.