Ministerul de Finanţe a împrumutat luni de la bănci 517 milioane lei printr-o licitaţie de obligaţiuni de stat pe 10 ani, la o dobândă de 7,92% pe an.

Ministerul de Finanţe a împrumutat luni de la bănci 517 milioane lei printr-o licitaţie de obligaţiuni de stat cu o valoare nominală de 300 milioane lei, scadente în 2032, la o dobândă de 7,92%, scrie Ziarul Financiar.

La licitaţie au participat şase dealeri primari.

Titlurile zilei

Moody’s schimbă perspectiva de rating a României de la stabil la negativ
Aurul depășește 3.000 de dolari uncia
Salariul mediu net ajunge la 5328 lei în ianuarie
Ford Otosan Craiova începe livrarea primelor mașini electrice fabricate în România
Tesla este prinsă în focul războiului comercial
UiPath cumpără compania de A.I. Peak

Valoarea totală a cererii a fost de 651 milioane lei, din care băncile au licitat în nume şi cont propriu 483 milioane lei.

Rata cuponului a fost de 6,7%, iar randamentul până la maturitate aferent preţului de adjudecare a fost de 7,92%.

Din suma totală adjudecată, băncile au oferit în nume şi cont propriu 442 milioane lei, iar 75 milioane lei au fost ofertele necompetitive.