- AFM suspendă lansarea programelor, inclusiv Rabla, până la formarea noului Guvern, scrie AFM.
- Măsura urmărește prioritizarea echilibrată a bugetului conform nevoilor populației.
- AFM rămâne dedicată susținerii proiectelor de mediu cu impact asupra calității vieții.
Administrația Fondului pentru Mediu anunță amânarea lansării tuturor programelor de finanțare, inclusiv a sesiunii Rabla pentru persoane fizice, programată inițial pentru 19 iunie 2025, conform AFM.
Advertisment
Această decizie vine pe fondul negocierilor recente pentru formarea unui nou Guvern, care urmăresc asigurarea echilibrului și stabilității atât la nivel guvernamental, cât și în gestionarea bugetelor.
Ce spune Florin Bănică, președinte, AFM?
„Negocierile din ultimele zile în ceea ce privește constituirea unui nou Guvern au scopul de a aduce echilibru și stabilitate, tocmai de aceea este important ca noul guvern, împreună cu AFM, să prioritizeze alocările bugetare în funcție de nevoile actuale ale populației. AFM își va păstra poziția și va promova finanțarea programelor de mediu care au direct impact asupra mediului, implicit asupra calității vieții oamenilor. Este important ca lucrurile să fie făcute pe rând, cu răbdare și înțelepciune, tocmai de aceea suspendarea programelor AFM este un argument solid pentru ca prioritățile guvernului să poată fi onorate”, spune el.