• Creșterea TVA la 20% aduce 3,5 miliarde lei în plus în șase luni, scrie ZF.
  • Un punct în plus la impozit sau contribuții aduce câte 3–4 miliarde lei.
  • Adrian Codirlaşu: Taxele cresc, dar bugetul rămâne dezechilibrat.

O analiză bazată pe datele Ministerului de Finanțe arată că o majorare a TVA de la 19% la 20% aduce venituri suplimentare de 3,5 miliarde de lei la bugetul de stat din 1 iulie. Încasările din TVA pe 2024 sunt de 121 miliarde de lei, iar estimările pentru 2025, la un ritm de creștere de 2%, indică un total de 123 miliarde de lei. La acest nivel, un punct procentual din TVA reprezintă aproximativ 7 miliarde de lei, ceea ce înseamnă 3,5 miliarde lei în plus pentru cele șase luni rămase din an, scrie ZF.

Ce aduce creșterea impozitului pe venit cu un punct procentual?

Majorarea impozitului pe venit de la 10% la 11% aduce 3 miliarde de lei suplimentar la buget pentru a doua jumătate a anului.

În 2024, încasările din acest impozit sunt de 49 miliarde de lei. Ritmul de creștere de 22% înregistrat în primele cinci luni indică un total estimat de 60 miliarde lei pentru 2025. Astfel, fiecare punct procentual aduce 6 miliarde de lei pe an, respectiv 3 miliarde pe șase luni.

Titlurile zilei

Averile miliardarilor cresc accelerat
CE URMEAZĂ PE BVB?
Memecoins exploatează tragedia lui Charlie Kirk
Aurul scade cu 0,5% la 3.671 dolari pe uncie
DRUID AI OBȚINE 32 MIL. DOLARI FINANȚARE

Cum arată veniturile suplimentare din majorarea contribuțiilor sociale?

Contribuțiile de asigurări sociale, care includ pensiile și sănătatea, reprezintă 25% din salariul brut. În 2024, statul încasează 190 miliarde de lei din aceste contribuții.

Dacă se menține o creștere de 10%, totalul pentru 2025 ajunge la 209 miliarde de lei.

În acest context, o creștere cu un punct procentual al contribuțiilor (CAS sau CASS) generează 8 miliarde de lei suplimentar pe un an, respectiv 4 miliarde pe șase luni.

Care e dilema eficienței creșterii taxelor?

Adrian Codirlaşu, președintele CFA România, atrage atenția asupra eficienței discutabile a politicilor fiscale din ultimii ani. El subliniază că, deși în fiecare dintre ultimii trei ani taxele cresc constant, bugetul public rămâne dezechilibrat.

Codirlaşu ridică o întrebare esențială: „Cu ce a ajutat că am adus mai mulţi bani la buget?” și sugerează că problema nu este doar de venituri, ci și de cheltuieli și de eficiența administrării bugetare.