• WEF investighează acuzațiile că Schwab folosește resursele organizației în scop personal.
  • Schwab este acuzat de contribuirea la o cultură toxică și discriminare, scrie FT.
  • Schwab respinge acuzațiile și amenință cu un proces, iar WEF așteaptă finalizarea investigației.

Forumul Economic Mondial (WEF) lansează o investigație asupra lui Klaus Schwab, fondatorul organizației, după ce un informator din interior semnalează într-o scrisoare că Schwab folosește resursele financiare și proprietățile Forumului de la Davos în interes personal, scrie FT.

Aceste acuzații se adaugă altora anterioare, conform cărora Schwab contribuie la formarea unei culturi organizaționale toxice, în care hărțuirea sexuală nu este investigată corespunzător, iar discriminarea angajaților de culoare și a femeilor este un fenomen recurent.

Un purtător de cuvânt al lui Schwab declară că toate aceste acuzații sunt false și că familia Schwab intenționează să deschidă un proces împotriva celor care stau în spatele scrisorii anonime.

Titlurile zilei

Averile miliardarilor cresc accelerat
CE URMEAZĂ PE BVB?
Memecoins exploatează tragedia lui Charlie Kirk
Aurul scade cu 0,5% la 3.671 dolari pe uncie
DRUID AI OBȚINE 32 MIL. DOLARI FINANȚARE

WEF transmite că, deși ia în serios acuzațiile, acestea nu sunt încă dovedite și așteaptă finalizarea investigației înainte de a face alte comentarii.