- Economia României crește cu 0,3% în T1/2025, susținută de construcții și servicii, industria scade, scrie ZF.
- Consumul și investițiile contribuie cel mai mult la creșterea PIB.
- PIB-ul trimestrial ajunge la 365 miliarde lei, cu o creștere de 0,6% ajustat sezonier.
În primul trimestru al anului 2025, economia României înregistrează o creștere modestă de 0,3% față de aceeași perioadă din 2024, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică, conform ZF.
Această evoluție este susținută în principal de sectoarele construcțiilor, IT&C, tranzacțiilor imobiliare și administrației publice, în timp ce industria are un impact negativ asupra Produsului Intern Brut.
PIB-ul stagnează iar construcțiile susțin creșterea
Comparativ cu trimestrul IV din 2024, PIB-ul rămâne constant în primele trei luni ale anului 2025.
Construcțiile contribuie cu 0,4% la creșterea PIB, au o pondere de 4,7% în formarea acestuia și înregistrează o creștere a volumului de activitate de 9,8%. Sectorul informațiilor și comunicațiilor contribuie cu 0,1%, are o pondere de 8,6% și un avans al activității de 1,1%. Tranzacțiile imobiliare au o contribuție similară, de 0,1%, cu o pondere de 7,9% și o creștere a volumului de activitate de 0,8%.
Domeniile administrației publice, apărării, asigurărilor sociale publice, învățământului, sănătății și asistenței sociale contribuie cu 0,1% la creșterea PIB, au o pondere de 15,4% și o creștere a volumului de activitate de 0,3%. Impozitele nete pe produs contribuie cu 0,3%, au o pondere de 8,4% și înregistrează o creștere a volumului de 3,5%.
Industria scade și consumul susține creșterea PIB
Industria are o contribuție negativă de -0,5%, cu o pondere de 16,3% în PIB și o scădere a volumului de activitate de 3,0%.
Pe seria ajustată sezonier, economia crește cu 0,6% în primul trimestru. Din perspectiva utilizării PIB-ului, contribuții pozitive importante vin din consumul final al gospodăriilor populației, care crește cu 1,9% și aduce un aport de 1,3% la creșterea PIB.
Valoarea estimată a PIB-ului în trimestrul I 2025 este de 365 miliarde lei la prețuri curente, în creștere reală cu 0,3% față de aceeași perioadă din 2024.

