Peter de Boer, CEO, DN Agrar: Până la sfârșitul lunii august, vom avea acolo deja 1.800 de vaci de lapte, ceea ce era estimat doar pentru decembrie anul acesta

DN Agrar, unul dintre cei mai importanți producători de lapte din România, pregătește o revizuire a bugetului pentru 2025, datorită creșterii peste așteptări a producției și prețului laptelui. Compania, cu o capitalizare de 440 milioane lei și acțiuni în creștere cu 80% de la începutul anului, vizează pentru 2025 venituri de 314 milioane lei și un profit de 39 milioane lei. Peter de Boer, CEO, DN Agrar, afirmă că producția este în grafic și că estimările inițiale vor fi depășite, cu o creștere de 8% a livrărilor în primele șapte luni și o așteptare de peste 10% pentru întregul an.

Ce spune Peter de Boer, CEO, DN Agrar?

„Ei bine, cred că e bine să definim mai întâi cum stabilim bugetul pentru fiecare an. Desigur, luăm în considerare noile investiții pe care le-am realizat, în special din anul precedent și cum vor contribui acestea în anul curent. Pe lângă asta, bugetăm întotdeauna pe baza prețului mediu al laptelui din anul precedent.

Bine, să ne limităm la primele șase luni, am primit un preț al laptelui cu 20% mai mare decât anul precedent. Deci, desigur, asta contribuie la anunțul nostru că vom revizui bugetul și în septembrie vom veni cu o actualizare. Pe de altă parte, am avut și o influență negativă anul acesta din cauza vremii. Am recoltat la toate culturile anul acesta mai puține tone decât anul trecut, deci asta e o consecință negativă.

Dar parțial, asta va fi compensată pentru rapiță, pe care o importăm în general. Și anul acesta, prețul pentru rapiță până acum pentru noi este cu 1 milion de euro mai mic decât comparativ cu anul trecut. Deci, parțial va fi compensat, dar va avea un efect, astfel încât vom lua în considerare, desigur, am observat și până acum o creștere a livrărilor de lapte de 8% și, în special în iulie, dacă comparăm luna iulie a acestui an cu anul trecut, am avut chiar o creștere a laptelui de 20% și ne așteptăm în lunile următoare ca aceasta să crească și mai mult. Ținta noastră bugetată este de 10% și suntem destul de încrezători că vom atinge asta până la sfârșitul anului, de asemenea, acum că avansăm destul de mult cu Ferma Straja.

Până la sfârșitul lunii august, vom avea acolo deja 1.800 de vaci de lapte, ceea ce era estimat doar pentru decembrie anul acesta.

Am anunțat cu câteva luni în urmă strategia noastră 2025-2030. Planificăm în avans. Deci, doar pentru că acum performăm bine nu înseamnă că vom schimba strategia. Desigur, lucrăm în prezent la anunțul de noi investiții. Una este producția de iarbă de grâu, desigur, unde vom produce 20-30% din furajele pentru animalele noastre într-o fermă interioară. Sperăm să începem construcția anul viitor în martie, iar detaliile finale vor fi anunțate, aștept, în septembrie-octombrie.

Pe lângă asta, analizăm în prezent începerea producției de smântână. Prin aceasta, am putea exporta mai departe produsele noastre, să spunem, și am putea diversifica portofoliul de clienți. Deci, desigur, toate acestea contribuie la asta și, desigur, contribuie la o revizuire a bugetului, care, desigur, va arăta o tendință ascendentă față de ce am estimat, așa cum am spus, în septembrie”, spune el.

Exit mobile version